Zdaniem eksperta
Dziś chcemy Wam przybliżyć najważniejsze kwestie dotyczące planowania zakupu zadaszenia basenowego.
Ten praktyczny poradnik przeprowadzi Was bezpiecznie przez cały proces przygotowań do zakupu zadaszenia i pomoże w planowaniu całej inwestycji.
Niskie, średnie czy wysokie? Jaki kolor?
To najczęściej zadawane pytanie przez klientów.
Ale co przede wszystkim należy rozważyć?
- czy chcemy pływać pod zamkniętym zadaszeniem, czy interesuje nas tylko przykrycie i zabezpieczenie basenu?
Zadaszenie basenowe przedłuża sezon kąpielowy o nawet kilka miesięcy, więc warto rozważyć model z możliwością pływania, czyli o wysokości minimum 1m, lub konstrukcję o wysokości powyżej 2m – umożliwiającą swobodną komunikację.
Jeśli Twoim celem jest jedynie bezpieczeństwo i czystość wody, niskie zadaszenie będzie strzałem w 10.
- z której strony chcemy mieć wygodne wejście do basenu? Gdzie w basenie są schody, albo drabinka?
- czy chcemy mieć pod zadaszeniem strefę relaksu, np. na leżaki?
- po której stronie chcesz parkować złożoną konstrukcję? Czy masz tam minimum 2,5m wolnej przestrzeni?
Idealnie dopasowane zadaszenie zapewnia doskonałą jakość użytkowania całej strefy basenowej.
- jaki styl pasuje do Twojej przestrzeni? łagodny, łukowy – czy może modernistyczny, prosty i wypłaszczony?
Pamiętaj, że łukowy dach łatwiej odprowadza opady śniegu i wody, więc jeśli mieszkasz w rejonie o dużych opadach śniegu, łukowe zadaszenie będzie dla Ciebie wygodniejszym rozwiązaniem, natomiast proste i płaskie zadaszenie będzie wymagało częstszego usuwania zalegającego śniegu.
Pytanie jakie zadajemy klientom jest następujące:
-czy zależy Państwo tylko na zabezpieczeniu basenu przed zanieczyszczeniami, przypadkowym wpadnięciem do wody dzieci i milusińskich, oszczędności na chemii basenowej lub czy chcecie Państwo mieć możliwość wygodnego pływania pod zamkniętym zadaszeniem podczas niepogody? W jakiej perspektywie czasowej będziecie Państwo używać swojego basenu?-
W zasadzie odpowiedź klienta na to pytania powoduje, że możemy zaproponować mu konkretny model zadaszenia. Pozostaje nam rozstrzygnąć, jeśli wybór pada na średnią lub wysoką linie tylko kwestie czy klient chciałby mieć ściany po bokach proste, łukowe, a może kształt nieregularny, ale o tym później…
A teraz z innej beczki…
Perspektywa wizualna, jest ważna, ale użyteczność jeszcze ważniejsza.
Zastanawialiście się Państwo jakie działają wiatry w Państwa lokalizacji?
Czy zdarzają się huragany?
Czy lokalizacja zadaszenia to dom letniskowy, gdzie jesteście Państwo okazjonalnie? Czy dom życia codziennego?
Co ze śniegiem? Jakie opady zdarzają się na lokalizacji?
A może zakup zadaszenia to inwestycja do restauracji, hotelu lub ośrodka wczasowego?
Zadaszenie powinno zawsze być dobrane do lokalizacji i jej warunków, potrzeb i zakresu funkcjonalnego klientów oraz do otoczenia – to po pierwsze.
Po drugie dobór modelu do warunków lokalizacji.
Pewnie Państwa zaskoczy fakt, że modele łukowe zawsze lepiej przenoszą obciążenia wiatrem i śniegiem niż modele o prostych kształtach.
Modele niższe są odporniejsze na ekstremalne warunki atmosferyczne, bo stawiają mniejszy opór od zadaszeń wysokich. Wszystkiemu można zaradzić stosując odpowiednio wzmocniony profil konstrukcji lub stosując segmenty stałe i teleskopowe zestawione razem. Jedno jest ważne o tym należy pomyśleć teraz i odpowiednio temu zaradzić wybierając odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne bezpieczne i trwałe!
1. Fundamenty pod prowadnice
- najważniejsze kwestie
- poradnik
To jeden z najważniejszych elementów inwestycji, można powiedzieć klucz do sukcesu i spokój na lata. O tym jak łatwo będą się przesuwać segmenty zadaszenia świadczy stabilizacja zadaszenia. Z perspektywy kilku lat 5, 10 użytkowania zadaszenia zdecydowanie ten element jakim są odpowiednie fundamenty pod prowadnice dobrze wykonany zgodnie z zaleceniami producenta i zgodnie ze sztuką budowlaną dla danej strefy przymarzania będzie elementem kluczowym dla całej inwestycji. Dobrze wykonany fundament stabilizuje całą konstrukcje i powoduje, że segmenty nawet po wielu latach będą się należycie przesuwały, a zadaszenie nie będzie osiadało. Warto poświęcić temu tematowi uwagę już na etapie budowy basenu, a jeśli to możliwe nawet wcześniej planując basen. Najgorsze co może się zdarzyć to zapadające się fundamenty lub za płytkie wylanie fundamentu lub nie zależycie zagęszczone podłoże.Warunkiem poprawnego funkcjonowania konstrukcji jest odpowiednio przygotowane podłoże.
Prowadnice zadaszenia najlepiej, aby były montowane tylko na podłożu równym, wypoziomowanym na całej długości i szerokości, utwardzonym i zabezpieczonym przed możliwością przesuwaniu się materiałów wykończeniowych pod ciężarem zadaszenia.Podłoże odpowiednio wcześniej utwardzone i zabezpieczone należy przygotować przed zamontowaniem zadaszenia:
Kostkę brukową lub kafle chodnikowenależy wykończyć krawężnikiem zatopionym w ziemi, aby uniknąć możliwości ich przesuwania się pod wpływem ciężaru zadaszenia.
Jeżeli podłoże nie jest utwardzone należy przygotować zbrojone fundamenty zatopione w ziemi na minimum 30 cm, położone na 10 cm warstwie żwiru. Fundamenty powinny być wypoziomowane i równoległe względem siebie oraz brzegu basenu. Szerokość i długość fundamentów odpowiadają szerokości i długości prowadnicy +/- 5cm z każdej strony. Odległość pomiędzy nimi wyznaczona jest przez szerokość zadaszenia – szerokość najmniejszego segmentu.
Podłoże najlepiej wykończyć ceramiką lub płytą betonową ewentualnie odpowiedniej jakości deską kompozytowo-tarasową, drewniana deska z perspektywy chemii basenowej środowiska związanego z wodą i efektu rozsychania się pod działaniem słońca w upalne dni wydaje się być najgorszym rozwiązaniem, ponieważ wymaga kosztownego utrzymania. Nie należy układać ceramiki bezpośrednio obok prowadnic ułożonych na betonowym fundamencie, na tym samym poziomie, ponieważ może to spowodować podciekanie wody pod płytki ceramiczne.
Pamiętajmy także o przygotowaniu na podłożu odpowiedniego spadku najlepiej w jedną stronę wzdłuż prowadnic na poziomie ok. 2cm, 3cm wzdłuż basenu i prowadnic. Zapewni to, że woda swobodnie będzie odpływała. Nigdy nie należy robić spadku od basenu na zewnątrz!
2. Podłoże – wykończenie otoczenia basenu
Podczas planowania budowy samego basenu warto wybrać odpowiednie podłoże otoczenia basenu dostosowane do systemu jezdnego zadaszenia. Estetyka jest bardzo ważna, ale prosimy pamiętać o użyteczności i już teraz rozważyć czy nie warto pomyśleć o systemie antypoślizgowym?
Jeszcze kilka słów o podłożu…
Prosimy pamiętać o nagrzewaniu się w gorące lato podłoża. Ciemna deska tarasowa i np. czarne płytki będą nagrzewać się bardziej niż jasne kolory podłoża.
A teraz konkrety…
Zadaszenia bez prowadnic:
Jeżeli marzy nam się model zadaszenia bez prowadnic lepiej wybrać podłoże proste np. płaską bez faktury płytkę lub płyty betonowe ew. deskę tarasową. Proszę wtedy pamiętać, aby zastosować kamień brzegowy, aby podczas ulewnych deszczy brudna woda nie wlewała nam się do basenu.
Zadaszenie z jedną prowadnicą:
Po jednej stronie zadaszenie pracuje na prowadnicy a po drugiej stronie na kółkach wtedy lepiej wybrać podłoże proste np. płaską bez faktury płytkę lub płyty betonowe ew. deskę tarasową.
Zadaszenia na 2 prowadnicach:
Dowolne wykończenie, ponieważ zadaszenie jeździ po prowadnicach.
Bardzo ważne!!
jeżeli chcemy mieć prowadnice schowane poniżej poziomu należy pamiętać o tym, żeby zapewnić odpływ wody, brudu z prowadnic z czoła prowadnic. Prowadnic nie wolno zabudować od ich czoła, bo nie wydostanie się bród, kurz i zabrudzenie. Prosimy pamiętać jednak, że schowanie prowadnic poniżej poziomu powoduje, że zbiera się w nich kurz i bród i generalnie nie zalecamy takiej opcji bo wpływa ona negatywnie na jakość przesuwania segmentów, a w późniejszym okresie użytkowania może spowodować awarie tandemów jezdnych.
3. Miejsce do parkowania zadaszenia (tzw. przedłużenie prowadnic)
Warto o tym pomyśleć wcześniej, jak nasze zadaszenie ma zaparkować poza basen. Mamy kilka możliwości. Najbardziej popularnym sposobem jest przedłużenie prowadnic o szerokość jednego segmentu, wtedy zadaszenie zaparkuje na szczycie basenu. W takiej sytuacji i konfiguracji przedłużenia prowadnic, jeden bok basenu jest nieużytkowy, bo znajduje się tam całe złożone zadaszenie. Z kolei w Skandynawii klienci robią w ten sposób, że zamawiają przedłużenie prowadnic o szerokość segmentu +1m minimum, wtedy możemy obejść cały basen wokół. To rozwiązanie wydaje się optymalne, kiedy w ogrodzie mamy na to miejsce, ponieważ nie zawsze takie miejsce jest możemy zoptymalizować przedłużenie do posiadanego w ogrodzie miejsca przeznaczonego na miejsce parkowania zadaszenia poza obręb basenu. Odradzam niestosowania przedłużenia prowadnic ze względu na fakt, że złożone zadaszenie znajdzie się nad basenem uniemożliwiając nam korzystanie z całego basenu z wyjątkiem modeli wysokich z dodatkowym elementem uchylnym.
4. Funkcjonalność
To chyba najbardziej obszerne zagadnienie i dla każdego z Państwa będzie to inny wybór podyktowany własnym planem użytkowym i możliwościami instalacji czy rodzajem posiadanego basenu i jego konfiguracji. Funkcjonalność zadaszenia to bardzo ważny element decyzji, bo szczegóły powodują, że zadaszenie jest dostosowane do potrzeb ich użytkowników. Dodatkowe elementy uchylne np. do ominięcia drabinki, klapy przesuwne lub uchylne do niwelowania nierówności w terenie i eliminowania kolizji na obiekcie np. z wystającymi elementami techniki wody, odpowiednie gumy, uszczelki, okna przesuwne do wentylacji, wentylacja pasywna do odparowywania skroplin wody, moskitiery na drzwi lub elementy uchylne, aby owady nie przedostawały się do środka wieczorami, zabezpieczenie segmentów na klucz, aby niepowołane osoby nie dostały się do basenu i wiele innych elementów i akcesoriów, które odpowiednio zastosowane nadają zadaszeniu naprawdę miano funkcjonalnego rozwiązania.
Spróbujmy krok po kroku omówić najważniejsze elementy.
Drzwi
To bardzo ważny element zadaszenia, jeśli wybraliśmy model średni lub wysoki który umożliwia pływanie w zamkniętym zadaszeniu. Najczęściej ulokowane są drzwi w bocznym najwyższym segmencie zadaszenia lub w ściance czołowej. Warte przemyślenia jest czy nie warto nam zastosować moskitiery na drzwi, kiedy w upalne lato chcemy przewietrzać zadaszenie czy kąpać się wieczorem gdzie owady stają się bardzo uciążliwe zwłaszcza wieczorem. Tutaj zalecam zrobić plan funkcjonalny i zobaczyć jak najlepiej i najszybciej wejdziemy do zadaszenia i przemyśleć ulokowanie drzwi w stosunku do infrastruktury basenu i ogrodu. Ponieważ mamy wiele możliwości skonfigurowania drzwi, najlepszym rozwiązaniem jest przedyskutowanie w gronie rodziny i użytkowników basenu jak chcemy dostać się do basenu, z której strony i w jaki sposób oraz w jakim kierunku ustawić składanie zadaszenia.
Wypełnienie wady i zalety
Niezwykle istotny parametr zadaszenia wpływający na funkcjonalność i budżet zakupowy. Uwaga nie ma złotego środka i dlatego musimy wykonać krótkie podsumowanie.
Poliwęglan Lity:
Na pewno zadaszenie jest atrakcyjniejsze pod względem wizualnym – PLUS
Jeśli podświetlimy basen, będzie przepiękną lampą ogrodową, która doda bardzo atrakcyjnej formy w ogrodzie – PLUS
Zdecydowanym plusem jest bardzo wysoka udarność i odporność na uderzenia, ten materiał nie boi się gradu – PLUS
Cena – MINUS, bo jest zdecydowanie materiałem droższym
Jest materiałem zdecydowanie łatwiejszym w utrzymaniu czystości – PLUS
Poliwęglan lity jest jednolity więc nie paruje w środku i nie zarastają mu glonami komory z perspektywy wielu lat użytkowania bardzo ważny element – PLUS
Poliwęglan lity ma gorsze parametry przenikalności cieplnej – MINUS dla porównania PC4mm U=5,33 a komorowy PC10mm U=3,02
Poliwęglan lity natomiast ma większy współczynnik przenikalności światła 91% – PC4mm, komorowy PC10mm to 81%
Poliwęglan komorowy:
MINUS – Mniej atrakcyjny wizualnie
MINUS – Niska udarność, ziarno gradu powyżej 1cm przebije delikatne komory tego materiału
PLUS – to przenikalność termiczna U=3,02
MINUS to zarastanie komór i parowanie
MINUS to zdecydowanie trudniejszy w utrzymaniu czystości zwłaszcza w warunkach ogrodu, drzew, koszenia trawy, bo komory będą zarastały
MINUS – komory parują co nie jest atrakcyjne wizualnie a jest cechą tego materiału
Elementy uchylne / Omijanie przeszkód np. drabinki, techniki wody
Bardzo ważny element to dostosowanie zadaszenia do panującej infrastruktury basenu. Jeśli jesteśmy na etapie projektu basenu i dostosowywania zadaszenia do basenu oraz warunków tam panujących to najlepszy moment, aby o tym pomyśleć. Do dyspozycji Państwa jest wiele rozwiązań takich jak progi uchylne, elementy uchylne, przesuwne elementy, drzwi uchylne i przesuwne, które warto dostosować do modelu zadaszenia jego funkcjonalności i infrastruktury basenu.
Bezpieczeństwo – zamykanie na klucz segmentów i drzwi
Zalecam, aby zadaszenie wyposażyć w tzw. Centralny klucz. Daje to absolutną pewność, że nikt nie powołany nie dostanie się do zadaszenia podczas naszej nieobecności. To także w przypadku, kiedy mamy małe dzieci daje nam pewność, że nikt nie wpadnie do wody. W kolekcji zadaszeń ALUNA® Pro każde zadaszenie wyposażone jest w zamykanie zadaszenia i drzwi na wygodny klucz.
Wentylacja zadaszenia
W Polsce mało popularne, na zachodzie Europy jest normą, aby zadaszenie wyposażyć w system pasywnej wentylacji, który umożliwia np. odparowywanie skroplin wody z poliwęglanu. Tutaj warto przemyśleć również aktywny system wentylacji ALUNA® Micro&Clima lub po prostu elementy uchylne takie jak klapy uchylne czy system ALUNA® Click+Clack do wentylacji zadaszenia w upalne dni, kiedy kompensacja pary wodnej staje się uciążliwa.
Kolor zadaszenia
Najlepszym zaleceniem jest, aby kolor zadaszenia dostosowany był do otoczenia. Na pewno w takim kolorze, aby nie stało się zadaszenie „obcym” obiektem w ogrodzie. Często zaleceniem ogólnym dla klienta jest rozważenie koloru zadaszenia dostosowanego do koloru stolarki okiennej, bram, rolet lub żaluzji. Warto przemyśleć także sprawy utrzymania czystości na ciemniejszych kolorach mniej widoczny jest kurz i pył, co po wielu latach użytkowania będzie miało znaczenie.
Ogrzewanie
Dzisiaj do Państwa dyspozycji mamy wiele elementów takich jak ogrzewanie podczerwone, ogrzewanie aktywne, klimatyzowanie, osuszacze powietrza. Nie są to rozwiązania popularne w Polsce, ale warto je rozważyć i przemyśleć czy nie wyposażyć swojego zadaszenia w ogrzewanie, aby wydłużyć sezon kąpielowy.
Mamy nadzieje, że tym materiałem pomogliśmy Państwu w podjęciu dobrej decyzji.
Pozostajemy z Państwem w kontakcie i zapraszamy do zwiedzenia naszego showroom’u firmowego ALUNA® znajdującego się przy fabryce ALUNA® w podpoznańskim Bytkowie w dowolnym ustalonym wcześniej terminie.
Zapraszam do współpracy i powierzenia naszej firmie Państwa inwestycji.
Zadaszenia ALUNA® wykonane są zgodnie ze światową normą jakości ALUNA® TQM Quality System oraz zgodnie z najsurowszym francuskim certyfikatem dotyczącym bezpieczeństwa i wytrzymałości zadaszeń AFNOR C.E.I.P. NORME NF P90-309 +A1.
W ALUNA® wiemy jak ważne jest bezpieczeństwo, wytrzymałość, jakość oraz design. Potwierdzają to liczne nagrody, medale i wyróżnienia jakie zdobywają nasze zadaszenia. Już od 17 lat zdobyte doświadczenie na rynku zadaszeń przekłada się na jakość naszych produktów produkowanych zgodnie z TQM Quality System. Produkowane przez nas zadaszenia oprócz doskonałych parametrów wytrzymałości i odporności na śnieg, deszcz i wiatr. Posiadają też najwyższy na rynku współczynnik izolacyjności termicznej co jeszcze bardziej przekłada się na funkcjonalność oferowanych produktów i daje Państwu realne oszczędności.
Proponujemy Państwu indywidualny projekt zadaszenia dostosowany do infrastruktury i charakteru miejsca, wizje lokalna przed przystąpieniem do produkcji zadaszenia, indywidualne personalizowane wykonanie zadaszenia w naszym nowoczesnym zakładzie produkcyjnym z 4 stopniową analizą jakości produkowanych wyrobów. Certyfikowany własny transport i certyfikowany montaż wykonywany przez wyspecjalizowane ekipy montażowe z 17 letnim doświadczeniem w branży zadaszeń – zatem inwestycje „pod klucz” o najwyższych na rynku parametrach wytrzymałości zadaszeń wraz z doradztwem w zakresie poprowadzenia inwestycji.
Zapraszamy do kontaktu.