fbpx

Zadaszenia basenowe - niskie, średnie czy wysokie?

Czym kierować się wybierając wysokość zadaszenia basenowego?

Ten temat stanowi nie lada wyzwanie dla każdego naszego klienta. Nie ma się co dziwić – przestrzeń wokół domu to jego wizytówka, więc należy ją zaprojektować z ogromnym wyczuciem, mając na uwadze atrakcyjność wizualną oraz funkcjonalność wszystkich elementów infrastruktury.

Decydując się na wysokość zadaszenia basenowego, ważne abyś odpowiedział sobie na kilka pytań– czy chcę tylko zabezpieczyć wodę przed nieczystościami, owadami i utratą ciepła, czy pragnę dodatkowo wydłużyć sezon kąpielowy?  Czy mam na tyle otwartą przestrzeń, że duża konstrukcja nie zasłoni mi widoku z tarasu, który tak bardzo lubię, czy jednak wolę niskie i jak najmniej rzucające się w oczy zadaszenie basenowe? Pamiętaj jednak, że konstrukcje wyglądające jak „szklarnie” dawno odeszły w niepamięć, i nawet wysoka zabudowa może wyglądać obecnie niezwykle nowocześnie i elegancko.

Niskie zadaszenia basenowe przesuwne

Niskie zadaszenia basenowe wyglądają wyjątkowo nowocześnie, a gdy całości dopełni oświetlenie – robią za przykuwający wzrok punkt świetlny całego ogrodu. Nie zasłaniają widoku na otoczenie, więc pasują do małych ogrodów albo do basenów zlokalizowanych przy samym tarasie. Ich wysokość to około 0,5 – 0,8 m w szczytowym punkcie.

Średnie zadaszenia basenowe teleskopowe

Nieco wyższym rozwiązaniem jest linia zadaszeń w granicach wysokości 0,9 – 1,5 m, która umożliwia już pływanie pod zamkniętym zadaszeniem, z większą lub mniejszą swobodą. Dużo zależy od samego basenu – jeśli lustro wody jest na wysokości prowadnic (np. basen przelewowy), wysokość zadaszenia 0,9 m nie pozwoli nam na pływanie, ale gdy poziom wody jest o około 20 cm niżej – mamy już taką możliwość.

Bezpiecznie będzie założyć, że potrzebujemy około 1,2 m przestrzeni pomiędzy lustrem wody a zadaszeniem, aby można było pływać.

Zadaszenia basenowe przesuwne średnie z reguły mają na wyposażeniu standardowym drzwi na największym segmencie, które umożliwiają wejście do przestrzeni basenowej lub przewietrzenie/odparowanie konstrukcji.

Wysokie zadaszenia basenowe teleskopowe

Najwyższym rozwiązaniem są obiekty typu aquapark o wysokości 2 m i więcej. Dają możliwość nie tylko swobodnego pływania, ale również niczym nieskrępowanej zabawy podczas każdej pogody.

W tego typu przestrzeni możemy stworzyć wygodne ścieżki komunikacyjne, miejsce relaksu z leżakami czy komfortową strefę z prysznicem oraz przebieralnią. Wygodne drzwi, które możemy umieścić na obu ścianach szczytowych lub na największym segmencie z boku gwarantują pełną swobodę użytkowania strefy basenowej oraz wentylacji.

Ochrona przeciwsłoneczna wysokich zadaszeń

Warto zwrócić uwagę że poliwęglan,  który stanowi wypełnienie konstrukcji, jest materiałem absorbującym promieniowanie UV, dlatego pozostawiając część lub wszystkie segmenty nad basenem można długo i bezpiecznie przebywać w wodzie bez ryzyka oparzenia słonecznego, co istotne jest zwłaszcza w przypadku dzieci.

Zadaszenie wysokie w połączeniu ze średnim - konstrukcja mieszana

Dla tych, którzy szukają rozwiązania pośrodku, wprowadziliśmy do oferty konstrukcje mieszane – wejście do basenu znajduje się w strefie wysokiej (około 2,20 m), w której możemy się wygodnie przebrać lub odpocząć po kąpieli na leżaku, natomiast strefa pływania znajduje się w strefie średniej. Dzięki takiej kombinacji otrzymujemy komfort użytkowania wysokiego zadaszenia bez konieczności instalacji dużej konstrukcji na całej długości basenu.

Planowanie zakupu zadaszenia basenowego - 3

Katalog zadaszeń basenowych Aluna®

W naszym katalogu zadaszeń basenowych zastosowaliśmy specjalną ikonografię, która różnicuje konstrukcje na te bez możliwości pływania oraz z możliwością pływania ograniczonego lub komfortowego, dzięki temu już na pierwszy rzut oka wiesz, czy dane rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania.

Skontaktuj się z nami, a wspólnie dokonamy najlepszego wyboru!

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Aby pobrać Katalog Aluna® niezbędne jest wypełnienie formularza.