fbpx

Konserwacja zadaszenia basenowego

Jak przygotować zadaszenie basenowe do sezonu?

Wiosna to czas uruchamiania basenów, a więc i moment na przygotowanie zadaszenia basenowego do sezonu 🌞🌞

Jak dbać o zadaszenie basenowe, aby po kilkunastu latach nadal wyglądało jak w dniu montażu?

Elementy konstrukcyjne zadaszenia przesuwnego, czyli w przypadku zadaszeń Aluna® certyfikowany stop aluminium (profile), poliwęglan lity (wypełnienie wyglądające jak szkło), elementy uszczelniające (gumy, szczotki), zawiasy, kółka oraz prowadnice – wbrew pozorom nie wymagają szczególnej troski. Aby pozostały w dobrej formie na lata, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Mycie zadaszenia przesuwnego

Profile aluminiowe malowane proszkowo

✔️ Profile aluminiowe najlepiej myć wodą z delikatnym detergentem, używając do tego miękkiej gąbki, po czym środek myjący należy spłukać obficie czystą wodą.

✖️ Zdecydowanie odradzamy używać do czyszczenia powierzchni profili szczotek czy środków z dodatkiem substancji ściernych, ponieważ zachodzi duże ryzyko uszkodzenia mechanicznego!

Płyty poliwęglanowe

Wypełnienie poliwęglanowe, mimo że wyglądem przypomina szybę, wymaga zupełnie innej pielęgnacji niż szkło.

✔️ Jest to materiał łatwo mogący ulec zarysowaniu, dlatego jedyne dopuszczalne mycie powinno odbywać się przy użyciu myjek ciśnieniowych (do 100 bar) lub myjek parowych, wyłącznie czystą wodą.

✖️ Nie należy używać żadnych środków myjących, gąbek ani ściereczek, ponieważ potarcie nawet miękką tkaniną może doprowadzić do zmatowienia powierzchni.

Usunięcie miejscowego zabrudzenia

Jeśli na zadaszeniu pojawiło się zabrudzenie nie do usunięcia zalecanymi metodami, można spróbować użyć środka czyszczącego/rozpuszczalnika przeznaczonego do poliwęglanu, ale należy mieć na uwadze, że może on zareagować z warstwa ochronną absorbera UV, która pokrywa płytę poliwęglanową dwustronnie chroniąc materiał przed zżółknięciem – zawsze w takim przypadku zalecamy najpierw przeprowadzić test środka czyszczącego na próbce płyty lub zasięgnąć porady u producenta danego preparatu.

Czyszczenie i konserwacja pozostałych elementów

✔️ Szczotki należy utrzymywać w czystości, dlatego wystarczy raz na jakiś czas sprawdzić, czy nie zgromadziły się w nich zanieczyszczenia i w razie potrzeby je przeczesać i oczyścić

✔️ Gumy oraz uszczelki, jako materiał elastyczny wymagają zabezpieczenia smarem technicznym dwa razy do roku (najlepiej przed sezonem oraz na jego zakończenie), co wpłynie pozytywnie nie tylko na sam materiał, wydłużając jego żywotność i odporność na skruszenie, jak również pozwoli zachować parametry techniczne oraz ochronę zgodną z ich przeznaczeniem.

✔️ Zawiasy konserwujemy przy pomocy oliwki technicznej również minimum dwa razy do roku lub w razie potrzeby (nie dopuszcza się używania WD-40)

✔️ Prowadnice i kółka systematycznie oczyszczamy przy pomocy sprężonego powietrza, co przekłada się na łatwość prowadzenia segmentów oraz płynną pracę rolek

Pamiętajcie – sezon letni to nie tylko piękne słońce, ale również czas burz i porywistych wiatrów, dlatego zamykając zadaszenie, zawsze wykorzystajcie wszystkie dostępne blokady przeznaczone do tego 👍

Jeśli chcecie uzyskać więcej porad dotyczących Waszego zadaszenia basenowego, znajdziecie nas tutaj.
Zapraszamy 💙

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Aby pobrać Katalog Aluna® niezbędne jest wypełnienie formularza.
Ta strefa przeznaczona jest
dla Partnerów Aluna®
Aby przejść dalej, podaj dedykowany kod dostępu
Jesteś Partnerem a nie dostałeś kodu? Zgłoś się!