Zdaniem eksperta - czym kierować się przy zakupie zadaszenia basenowego?

Spróbujemy odpowiedzieć na kluczowe pytanie stawiane przez klientów… co w istocie rzeczy świadczy o tym, że dane zadaszenie jest rozwiązaniem dobrym, trwałym i bezpiecznym na lata.
Sprawa nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać. Mnogość oferty zadaszeń na rynku i oferowane przez firmy sprzedające różne typy i modele zadaszeń oraz stosowane przez producentów zadaszeń różne technologie i materiały sprawiają, że trudno dzisiaj podjąć właściwy wybór.
W niniejszym materiale postaramy się przybliżyć Państwu z perspektywy naszego 17 letniego doświadczenia w produkcji i sprzedaży zadaszeń basenowych na terenie całej Europy czym się kierować przy wyborze dostawcy, czym się kierować szukając odpowiedniego rozwiązania na swój basen, co sprawdzić, jakie parametry zadaszenia są kluczowe, jakie dane techniczne i elementy dostawców zadaszeń warto porównać.
Zebrałem dla Państwa kilka fundamentalnych i najistotniejszych elementów, które warto porównać zanim podejmiemy właściwą decyzje o zakupie odpowiedniego zadaszenia basenowego.

Okiem specjalisty branży zadaszeń basenowych główne parametry do oceny to:

 

Konstrukcja

Jeżeli kupujemy zadaszenie gotowe o danych parametrach to weryfikujemy je do naszych potrzeb, lokalizacji oraz infrastruktury basenowej. Jeśli to produkt indywidualny to warto zadbać o szczegóły. Niezależnie od tego czy jest to produkt typu „box” czy produkowany indywidualnie lub z półki, sercem zadaszenia jest zawsze jego konstrukcja.
Konstrukcja to jeden z najważniejszych elementów i najistotniejszy punkt świadczący o naszym bezpieczeństwie i trwałości zadaszenia. Bardzo istotne jest to abyśmy porównali wielkość profilu konstrukcyjnego, grubość ścianek oraz jakość stopu aluminium. Niezwykle istotnym pytaniem jest czy jest to profil systemowy czy dostępny z tzw. „półki” z hurtowni aluminium, gdzie profile nie są dedykowane dla branży basenowej. Niezwykle istotnym elementem będzie certyfikacja profili konstrukcyjnych użytych do budowy zadaszenia, ponieważ wpływa to na trwałość konstrukcji i jej ewentualne odkształcanie. Tandemy jezdne to drugi pod względem wagi temat, który należy brać pod uwagę, bo on zapewnia nam łatwość przesuwania segmentów zadaszenia, czy producent stosuje 1 kółko, może 2, a może 4 lub 8 na jeden segment. Jeżeli rozwiązanie profili jest certyfikowane i dedykowane branży zadaszeń basenowych bez trudu obniżysz konstrukcje do swoich wymagań lub ją podwyższysz i będziesz miał możliwość sterowania wszystkimi parametrami zadaszenia. Sprawdźmy też czy konstrukcja posiada zabezpieczenie przeciwko zamarzaniu wody. Jeżeli producent ma showroom firmowy warto go odwiedzić.

 

Prowadnice

Bezpieczeństwo to najważniejszy element prowadnic, drugi element to ich zdolność do bezawaryjnej pracy zarówno w wysokich temperaturach oraz bardzo niskich, trzeci to wytrzymałość. Sprawa czy będą prowadnice bezpieczne to np. posiadany lub nie system antypoślizgowy, brak elementów wystających, ostrych i takich które mogą być problemem dla małych nóżek dziecięcych. Nie zawsze parametr wysokość prowadnicy daje nam pełen obraz sytuacji, a warto szukać rozwiązań najniższych i z odpowiednim systemem pozbywania się z nich brudu. Należy wziąć pod uwagę tutaj kwestie odpowiednich zaślepek prowadnic bezpiecznych i trwałych, sprawę pojedynczego lub podwójnego systemu zabezpieczenia przeciwwiatrowego oraz to rzadkość systemu przeciwko wypadaniu segmentów zadaszenia i eliminowania drobnych zabrudzeń, kamieni i nieczystości. Jest jeszcze jeden ważny element, który radze sprawdzić mianowicie czy prowadnica dedykowana jest do środowiska kwaśnego i czy latami nie wybarwi się.

 

Certyfikowany produkt / Bezpieczeństwo

Odpowiednia certyfikacja wyrobu jest bardzo istotna, ale jak się to przekłada na realia. Na pewno ilość widocznych elementów montażowych świadczy o dostawcy. Jakość detali i wykończenia daje Państwu informacje wprost czy jest to certyfikowany producent czy też przypadkowy składacz zadaszeń. Zapytajmy o posiadane normy i certyfikaty na sprzedawane zadaszenia, sprawdźmy pozycje firmy dostarczającej zadaszenie na rynku, zweryfikujmy producenta po posiadanych certyfikatach, może posiadanych nagrodach, wyróżnieniach branżowych, a na pewno jak długo występuje z ofertą na rynku.

 

Malowanie profili

Ważny element to jaki rodzaj farby jest użyty do malowania konstrukcji zadaszenia oraz jaką dostajemy gwarancje na powłokę lakiernicza. Uważnie to zweryfikujmy producenci rzeczywiście na tym polu dostarczają bardzo różne rozwiązania. Jest też normą dla niektórych, aby pomalowane profile wyginać i wtedy mamy występujące zadrapania i drobne rysy oraz micro pęknięcia farby na profilu. Są tacy producenci zadaszeń którzy pod fakturą profilu ukrywają drobne niedoskonałości procesu gięcia na to też warto zwrócić uwagę. Warto zapytać czy dostępny jest tylko 1, 2 kolory czy cała paleta kolorów. Czy nasze zadaszenie jest indywidualnie malowane czy też nie.
Dla mnie jako specjalisty branży bardzo ważną informacją jest grubość powłoki lakierniczej, rodzaj stosowanej farby oraz informacja czy producent najpierw maluje profile, a potem je obrabia czy od podstaw buduje konstrukcje, a potem maluje już gotowy produkt indywidualnie. Jakość powłoki lakierniczej jest bardzo istotnym elementem do rozpatrzenia w aspekcie lat użytkowania.

 

Wypełnienie

Poliwęglan używany przez producentów zadaszeń bardzo się różni między sobą. Po pierwsze grubością: są tacy dostawcy którzy piszą PC lity 4mm a sprzedają PC Lity 3,75mm, piszą w ofercie PC komorowy 10mm, a realnie jest PC komorowy 8mm – warto to sprawdzić jak również zapytać w przypadku poliwęglanu komorowego o budowę komór i ich grubość. Po drugie: zauważyłem na rynku polskim i na to Państwa uczulam, że czasami producenci stosują płyty bez występowania filtrów ochronnych UV, a zabezpieczenie powinno być stosowane w płytach, bo ono daje bezpieczeństwo skórze i wpływa na transparentność materiału rozpatrywane latami. Płyty mają zabezpieczenie UV jednostronne i dwustronne. W końcu gwarancja na przezierność materiału rozpatrywana latami minimum 10 lat. Ważnym dla aspektów ekonomicznych jest współczynnik przenikalności termicznej i przezroczystość, przezierności materiału czyli przenikanie światła. Porównajmy to, to naprawdę ważne.

 

Wytrzymałość na śnieg i wiatr

Chwila prawdy. Wytrzymałość wg normy to jeden z najistotniejszych elementów dobrego zadaszenia. Podawana w kg/m2. Parametr oczywiście bardzo silnie zależny od kształtu zadaszenia, użytego wypełnienia, ilości segmentów i miejsca instalacji. To w konsekwencji zdolność do nie odkształcania konstrukcji po zimie, zdolność do przenoszenia wiatrów, zdolność do przenoszenia parcia i ssania wiatru, możliwość znoszenia przez konstrukcję wiatrów korytarzowych i nagłych zdarzeń losowych jak np. przypadkowe wpadnięcie na zadaszenie, piłka czy wpadające w zadaszenie dziecko czy nasz domowy pupil. Warto wybrać dostawce sprawdzonego, certyfikowanego i posiadającego odpowiednie normy w branży basenowej jak np. francuski AFNOR Certyfikat, najbardziej restrykcyjny i bezpieczny system certyfikacji dedykowany branży basenowej.(AFNOR C.E.I.P. NORME NFP90-309 +A1)

 

Izolacyjność i szczelność

Dobór odpowiedniego wypełnienia poliwęglanem jest oczywiście kluczowy, ale dla całego obiektu znaczenie będzie miała odpowiednia izolacyjność obiektu tylko wtedy kiedy będzie on odpowiednio uszczelniony. Zatem zwróćmy uwagę na rodzaj stosowanych uszczelnień, czy między segmentami nie ma dziur, niezaślepionych obszarów, czy profil ma odpowiednie uszczelki. Czy zadaszenie posiada uszczelnienie drzwi, segmentów między sobą w jaki sposób pojedynczo, podwójnie, czy zabezpieczone jest odprowadzenie wody, czy nie ma w zadaszeniu w górnej części dachu elementów nieuszczelnionych lub nie podpartych konstrukcyjnie.

 

Funkcjonalność

Warto zadbać o to żeby nasze zadaszenie było funkcjonalne. Sprawdzić projekt zadaszenia z firmą basenową lub wykonawcą basenu. Wszelkie elementy warto sprawdzić, a na pewno warto wykonać wizje lokalną przed produkcją zadaszenia. Aby miało odpowiednie miejsce do parkowania poza obszar basenu, aby było zabezpieczone kluczem podczas naszej nieobecności na basenie. Jeżeli potrzebujemy to było wyposażone w dodatkowe drzwi lub dodatkowy system przeciwwiatrowy jeśli na lokalizacji panują silne wiatry. Jeżeli to potrzebne było wyposażone w zamek patentowy na klucz. Warto zwrócić uwagę na drzwi czy posiadają odprowadzenie wody, czy są uszczelnione i jak uszczelnione, czy można je zamknąć, mają wygodną klamkę. To nie mogą być elementy przypadkowe „dorabiane” tylko systemowe rozwiązania stosowane przez wysokokwalifikowanego producenta.

 

Akcesoria

To bardzo ważny element bo szczegóły powodują, że zadaszenie jest funkcjonalne i użyteczne. Dodatkowe elementy uchylne np. do ominięcia drabinki, klapy przesuwne lub uchylne do niwelowania nierówności w terenie i eliminowania kolizji na obiekcie np. z wystającymi elementami techniki wody, odpowiednie gumy, uszczelki, okna przesuwne do wentylacji, wentylacje pasywną do odparowywania skroplin wody, moskitiery na drzwi lub elementy uchylne, aby owady nie przedostawały się do środka, zabezpieczenie segmentów na klucz, aby niepowołane osoby nie dostały się do basenu i wiele innych elementów i akcesoriów, które odpowiednio zastosowane nadają zadaszeniu naprawdę miano funkcjonalnego rozwiązania.

 

Elementy dodatkowe

Dla chętnych i w miarę potrzeb i założonego planu funkcjonalnego.
Nie musimy decydować się od razu na szereg elementów dodatkowych, ale musimy wiedzieć czy w przyszłości będziemy mogli i jak będziemy mogli rozbudowywać swoje zadaszenie. Zatem weźmy pod uwagę czy jest możliwość zainstalowania stacji pogodowej, ogrzewania do zadaszenia, wentylacji pasywnej lub aktywnej dla chętnych przedłużyć sezon kąpielowy czy w ogóle istnieje możliwość rozbudowywania systemu o np. ogrzewanie i klimatyzowanie obiektu.

 

Automatyka

Niektórzy producenci zadaszeń basenowych oferują za dodatkową opłatą zadaszenie automatycznie składane i wyposażone w silniki. Warto zasięgnąć rady u producenta czy są to tylko silniki od bram zaadoptowane do zadaszenia czy też dedykowany system, który nie boi się chemii basenowej, środowiska kwaśnego, nie ma problemów z przypadkowym zakleszczeniem segmentów podczas składania. Bardzo ważnym elementem takiej automatyki jest kwestia, jak ładowana jest bateria i czy w ogóle jest, jak wygląda podłączenie silnika i czy jest to rozwiązanie bezpieczne, jak silnik będzie pracował przy różnych temperaturach np. -10 / +25 i jak radzi sobie ze skraplaniem wody lub przypadkowym zalaniem wodą oraz czy potrafi niwelować drobne nierówności terenu i czy jest to system bezpieczny, aby nie doszło do samo zamknięcia podczas zabawy w basenie. Czy posiada i jak posiada rozwiązany pilot do sterowania, czy wyposażony jest w panel solarny.

 

Prowadzenie inwestycji

Bardzo ważnym elementem jest posiadanie przez dostawce zadaszenia zaplecza osobowego, technologicznego i merytorycznego do poprowadzenia inwestycji klientów i wiedzy, która pozwala mu oferować rozwiązania bezpieczne i trwałe. Posiadanie sprawdzonej zgodnej ze sztuką budowlanej technologii przygotowania podłoża, prowadzenie odpowiedniego doradztwa dla klienta to ważny element naszej branży. Zwracam Państwa uwagę, jeżeli decydujemy się na zakup zadaszenia basenowego o potrzebie wykonania przez sprzedawcę wizji lokalnej przed dostawą produktu gdzie sprawdzimy każdy niuans przygotowywanej dla nas konstrukcji i realnie w naszym ogrodzie ocenimy kolor zadaszenia nie na komputerze ale realnie organoleptycznie.
Odpowiedni bezpieczny transport i certyfikowany montaż wykonany przez specjalistów to kluczowy element sukcesu najlepiej przez monterów producenta zadaszenia! Na pewno odradzam korzystanie z firm, które wysyłają instrukcje zrób to sam, zadaszenie przyjeżdża od firmy X, przypadkowy Pan Y instaluje, a potem coś nie działa i nie ma odpowiedzialności. Z problemem zostaje się samemu.

 

Gwarancja

Większość producentów daje 1,2 lub 3 letnią gwarancję na swoje produktu. Wyjątkiem jest na rynku polski producent ALUNA® dająca 10 lat gwarancji na swój produkt z kolekcji ALUNA® Pro. Gwarancja powinna określać, ile lat gwarancji otrzymujemy na montaż zadaszenia, konstrukcje, prowadnice, powłokę lakierniczą, poliwęglan, gumy i akcesoria dodatkowe – tutaj bywa różnie. Naprawdę warto dopytać o szczegóły gwarancji u dostawców zadaszeń. Ponieważ zdarza się, że trafimy na ofertę producenta, a czasem przypadkowego „garażowego składacza zadaszeń” dlatego warto się zabezpieczyć na przyszłość i dopytać o szczegóły.

 

Serwis

Tutaj warto poczytać opinie innych użytkowników dostępne w Internecie.
Warto dowiedzieć się u dostawcy jak realnie wygląda sprawa zgłaszania serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Dla 100% pewności radzę zapoznać się z warunkami Gwarancji producenta, dystrybutora lub pośrednika oraz warunkami i procedurą zgłaszania problemów z zadaszeniem. Tutaj z perspektywy lat wiem, że najistotniejszym elementem do oceny będzie czas reakcji producenta lub sprzedawcy na zgłoszenie oraz rzetelnie wypełniony dokument odbioru konstrukcji po instalacji już na miejscu. W tym miejscu też warto powiedzieć o sprawach dostępności materiałów eksploatacyjnych i części zamiennych, aby nie okazało się po kilku latach, że firma zniknęła z rynku lub nie ma na rynku dostępnych części zamiennych. Warto postawić na sprawdzonego i uznanego dostawce z wieloletnim doświadczeniem o ofercie nieprzypadkowej tylko dedykowanej i specjalistycznej.

 

Cena

I teraz najważniejsze cena. Cena jest kluczowa w procesie podejmowania decyzji. Mamy już porównane kluczowe elementy oferty zatem czas zobaczyć jak dana oferta całkowita „pod klucz” wygląda u poszczególnych dostawców. Warto dopytać o szczegóły, jeśli coś jest niejasne dla Państwa.

Po tym materiale decyzja o wyborze, a potem zakupie dobrego i sprawdzonego zadaszenia basenowego, powinna stać się już dużo prostsza.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Aby pobrać Katalog Aluna® niezbędne jest wypełnienie formularza.
Ta strefa przeznaczona jest
dla Partnerów Aluna®
Aby przejść dalej, podaj dedykowany kod dostępu
Jesteś Partnerem a nie dostałeś kodu? Zgłoś się!